poniedziałek, 19 września 2016

PRZEDPREMIEROWO #18 Dziecko wspomnień

Tytuł: Dziecko wspomnień
Autor: Steena Holmes
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: Kobiece
Premiera: 7.10.2016

Opis:
Brian jest zachwycony, gdy dowiaduje się, że jego żona Diana jest w ciąży. Pora na dziecko nie jest jednak najlepsza – Diana właśnie otrzymała awans w pracy, a Brian musi jechać do Londynu pomóc przy otwieraniu nowego biura.
Rok później Diana nie potrafi sobie wyobrazić życia bez swej pięknej córeczki Grace. Bije się z myślami, czy wracać do pracy – tak niechętnie zostawia dziewczynkę samą. Sprawy komplikuje to, że Brian musiał zostać w Londynie na dłużej, niż wcześniej przewidywali. Kiedy Diana zaczyna zauważać dziwne zachowanie najbliższych, uświadamia sobie, że nie wszystko jest takie, jakie się wydaje. Czyżby chodziło o straszne, niewyjaśnione do tej pory zdarzenia z przeszłości?
Dziś przychodzę z recenzją książki, która zostawiła mnie na granicy smutku i lekkiego rozczarowania. Ale w tym bardzo pozytywnym sensie. Zapytacie, jak to możliwe? Ano zaraz się dowiecie.

Historia opowiada o Dianie - kobiecie niezależnej, o silnym charakterze, która jest w pełni poświęcona pracy jak i małżeństwu. Mimo że zbliża się mały kroczkami do średniego wieku, nadal nie chce mieć dzieci. Jednak nieoczekiwane zdarzenia sprawią, że kobieta odkryje swoją matczyną naturę. Nie zapominajmy o Brianie, czyli jej oddanym mężu. Zawsze ją wspiera i na wieść o dziecku jest wniebowzięty. Lecz z biegiem czasu dziwne zachowania wokół Diany, spowodują mętlik jak i nieodwracalne zmiany w jej życiu. Czy wszystko jest takie, na jakie się wydaje? 

Niewątpliwe historia przedstawiona w książce może nam nieco namieszać w głowie. Teraźniejszość, w której zaplątana jest Diana, miesza się ze wspomnieniami z perspektywy Briana. 
Tak naprawdę trudno stwierdzić, co dzieje się naprawdę, a co jest spekulacjami Diany. Dochodzi do tego niania Nina, która od początku wydawała mi się ambiwalentna. Z jednej strony jej postać mnie fascynowała, z drugiej czułam do niej niechęć.

Ta powieść nie jest tylko wzruszająca, ale także pokazuje matczyną miłość do dziecka i jej skutki. Niekiedy dobre, w najgorszym wypadku katastrofalne. Czasami zwykłe uczucie zamienia się w obsesję, która wprawia w szok i niedowierzanie. Poruszony temat psychozy poporodowej nadał tej powieści autentyczności i pewnej przestrogi, że nie zawsze wszystko kończy się happy endem. 

Nie zapominajmy także o bohaterach, którzy są naprawdę ciekawie zarysowani. Szczególnie uczucia Diany wprost wyskakują z kart tej powieści. To samo tyczy się Briana, który jest zdeterminowany, by opiekować się swoją żoną i za wszelką cenę zadbać o przyszłość swojej rodziny.


Wracając do mojego rozczarowania, jest mi naprawdę przykro, że ta pozycja jest nieco króciutka. Chętnie przeczytałabym bardziej obszerną wersję tej historii - bo tematyka jest naprawdę ciekawa i porusza najwrażliwsze strony nas. Podczas czytania tej powieści wiele razy rozmyślałam nad tym, co stanie się dalej, ale autorka stworzyła coś, co przeszło wszelkie moje oczekiwania. 

Dziecko wspomnień to książka, którą może nie zapamięta się na długo, lecz lektura jest przyjemna i przede wszystkim wzrusza czytelnika. Z pewnością jest w pewien sposób wyrazista jak i pisana przystępnym językiem. Wiele niewiadomych jak i odkrywanie kawałkami przeszłości powoduje, że czytelnik tak naprawdę nie wie, co dzieje się naprawdę, a co nie. Nadzieja i wiara w lepsze jutro wyzierają z tej książki, a także inspirują. Strata, smutek, ale także miłość - to wartości, które są niezwykle ciekawie wplecione w całą historię. A zakończenie szokuje. Dosłownie. Ocena:
7/10


Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Kobiecemu
22 komentarze:

 1. Na pewno po nią sięgnę, bo po przeczytaniu Twojej recenzji jestem pewna, że książka trafi w mój czytelniczy gust.
  Teraz muszę jedynie poczekać do premiery ;)

  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zainteresowałam Cię tą pozycją. :)
   Pozdrawiam, x

   Usuń
 2. Skoro wzrusza to chętnie sięgnę mam ochotę na coś lekkiego i przyjemnego więc tym bardziej nie widzę przeszkód do zabrania się za tą pozycję kiedy tylko ją dorwę :)

  Blog o książkach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obyś szybko ją dorwała w takim razie. :)

   Usuń
 3. Zaciekawiłaś mnie i to bardzo. Mimo wszystko, jednak nie sięgną po nią. Takie książki to za bardzo nie mój gust.

  Biblioteka Tajemnic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gusta są różne, dlatego nie oczekuję, że ta książka trafi do wszystkich. Mimo wszystko cieszę się, że mogłam choć trochę zainteresować! :)

   Usuń
 4. Hm. Dość taki intrygujący temat. Z jednej strony jestem ciekawa tej pozycji, ale z drugiej zaś obawiam się, że mogę się trochę pogubić, jeśli będzie to z dwóch perspektyw ukazana powieść.
  Pozdrawiam,
  http://www.sekretny-trop.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też na początku tego się obawiałam, ale spokojnie można nadążyć, za teraźniejszością jak i przeszłością. Zapewniam, że się nie pogubisz. :)
   Pozdrawiam, x

   Usuń
 5. Wow, nie wiedziałam nic a nic o tej książce, a brzmi mega dobrze! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi świetnie, na pewno dałabym jej szansę gdyby wpadła w moje łapki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc życzę Ci, aby ta powieść szybko Ci wpadła, bo warto. :D

   Usuń
 7. Lubię takie lektury. Zajrze do niej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale mocno mnie nią zainteresowałaś. Lubię historie, w których jest dużo niewiadomych, a zakończenie szokuje, dlatego będę trzymała kciuki za szansę jak najszybszego zabrania się za Dziecko wspomnień :)

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nieco przesadziłam z tym szokiem, ale naprawdę nie spodziewałam się takiego zakończenia. :) Autorka umie wywieść w pole.

   Usuń
 9. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, nie widziałam jej w żadnych zapowiedziach a z całą pewnoscią jest to ksiażka, która przypadnie mi go gustu. Zapisuję! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam zapoznać Cię z tą powieścią! ;)

   Usuń
 10. Enigmatyczny tytuł :) Książka wydaje mi się nieco chaotycznie napisana, skoro ciężko się w niej odnaleźć, ale jest to niezwykle intrygująca propozycja literacka.
  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największy problem jest na początku, ale później wszystko jest idealnie wyważone. :)
   Pozdrawiam, x

   Usuń
 11. Będę prawdopodobnie czytać w przyszłym tygodniu, dużo sobie po tym tytule obiecuję.

  OdpowiedzUsuń
 12. Właśnie ją dostałam i pewnie jeszcze dziś zacznę, ciekawi mnie bardzo :)

  OdpowiedzUsuń

Witam Cię na moim blogu! Chcesz podyskutować, coś skrytykować, pochwalić? Zapraszam do komentowania. :)
Nominacje do czegokolwiek tylko w wiadomości email. Spam będzie usuwany.