sobota, 19 listopada 2016

#26 Czas Żniw

 Tytuł: Czas Żniw
Autor: Samantha Shannon
Liczba stron: 520
Cykl: Czas Żniw; tom I
Wydawnictwo: SQN
Rok wydania: 2013

Opis:
 Sajon. Nie ma bezpieczniejszego miejsca.
„Może nie wiesz, ale Żniwa nazywane są też dobrymi zbiorami. Wciąż mówią tak na ulicach: Dobre Żniwa, Zbiory Obfitości. Rozumieją to jako odbieranie nagrody, podstawowy warunek ich negocjacji z Sajonem. Ludzie oczywiście postrzegają je inaczej. Dla nich są symbolem nieszczęścia. Oznaczają głód. Śmierć. Dlatego nazywają nas kosiarzami. Ponieważ pomagamy prowadzić ludzi na śmierć”.

Rok 2059. Dziewiętnastoletnia Paige Mahoney pracuje w kryminalnym podziemiu Sajonu Londyn. Jej szefem jest Jaxon Hall, na którego zlecenie pozyskuje informacje, włamując się do ludzkich umysłów. Paige jest sennym wędrowcem i w świecie, w którym przyszło jej żyć, zdradą jest już sam fakt, że oddycha.

Pewnego dnia jej życie zmienia się na zawsze. Na skutek fatalnego splotu okoliczności zostaje przetransportowana do Oksfordu – tajemniczej kolonii karnej, której istnienie od dwustu lat utrzymywane jest w tajemnicy. Kontrolę nad nią sprawuje potężna, pochodząca z innego świata rasa Refaitów. Paige trafia pod protektorat tajemniczego Naczelnika – staje się on jej panem i trenerem, jej naturalnym wrogiem. Jeśli Paige chce odzyskać wolność, musi poddać się zasadom panującym w miejscu, w którym została przeznaczona na śmierć.

Dziś przychodzę z recenzją książki, która zdecydowanie jest jedną z moich ulubionych. Czytałam ją dużo wcześniej, jednak z powodu braku czasu, pojawia się ona dopiero teraz. Bardzo mi zależało na tym, by recenzja tego oraz kolejnego tomu pojawiły się jeszcze przed premierą III części, więc zaczynajmy!

Czas Żniw mogłabym określić jednym słowem, a mianowicie "arcydzieło". Może nieco przesadzam, ale to pierwsza powieść dla młodzieży, która totalnie mnie oczarowała, dosłownie wszystkim. Wybaczcie, jeśli będę cały czas się zachwycać i recenzja będzie niespójna, ale nie da się inaczej!

Dla niektórych ta pozycja może być ciężka; za sprawą naprawdę rozbudowanego świata wraz ze szczegółami, nowym słownictwem, przez które może co nieco się mieszać. Dlatego od razu uprzedzę, że nie jest to książka dla wszystkich. Osobiście wolę te bardziej wymagające pozycje, gdyż większość młodzieżówek jest prostolinijnych, nieco schematycznych i są jedynie rozrywką na chwilę, którą zapomina się po krótkim czasie.

Bohaterzy to jedni z lepiej wykreowanych, z jakimi miałam do czynienia. Wreszcie trafiłam na główną bohaterkę, która mnie nie irytowała swoim dziecinnym i przewidywalnym zachowaniem, natomiast widziałam w niej siebie, może dlatego ją tak polubiłam. 


Nie znajdziemy tu żadnych romansów, jak to jest prawie czas w tego typu powieściach, lecz poznamy Naczelnika. Pierwszy raz poznałam, a zarazem nie poznałam bohatera męskiego, który byłby taki wyrazisty i jednocześnie rozmazany, jakby nie odgrywał znaczącej roli, choć jest zupełnie inaczej. 

Autorka nie podała czytelnikom nic na tacy, wszystko w tej powieści odkrywa się stopniowo, jest sporo zwrotów akcji, a zakończenie sprawia, że po kontynuację trzeba sięgnąć i nie ma innej opcji!

Czas Żniw to oryginalna dystopiczna powieść, która wciąga, choć początek jest dosyć ciężki; trzeba się zapoznać z nowym światem i słownictwem, co jest nieco wymagające. Bohaterzy są różnobarwni i wyraziści, trudno określić, kto jest tym dobrym, a kto złym. Powieść jest owiana tajemnicą, przez co nie jest przewidywalna, a jedynie zaskakuje. Zdecydowanie polecam, bo tę książkę mogłabym czytać na nowo bez ustanku! 


Ocena: 10/10


15 komentarzy:

 1. Uwielbiam tę serię, chociaż faktycznie świat jest nieco trudny do ogarnięcia. Przed premierą trzeciego tomu będę musiała przypomnieć sobie coś z drugiego, bo część mi wyparowała z głowy :D.

  OdpowiedzUsuń
 2. 10/10 wow! Chyba czas się za to zabrać! 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj a ja się tą książką rozczarowałam do tego stopnia, że jej nie ukończyłam. Odniosłam wrażenie, że autorka strasznie chaotycznie ją pisała. Zbyt duża dawka informacji na początku książki, zawiłości i niewytłumaczonych rzeczy sprawiła, że zwyczajnie zdążyłam się pogubić już na samym początku. Być może muszę zasiąść do niej raz jeszcze, ale nie zrobię tego od razu.

  Pozdrawiam
  Kejt_Pe
  Ukryte Miedzy Wersami

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam już wiele o tych książkach. Dobrze, że Tobie się tak bardzo ona spodobała. Ja jeszcze tego nie uczyniłam, ale kiedyś zrobię to na pewno. :D

  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam już o tej książce, ale nie miałam jeszcze okazji jej czytać, chyba w końcu muszę to nadrobić ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się, że wszystko trzeba stopniowo odkrywać i do wszystkiego należy samemu dojść. Ta książka mignęła mi już gdzies kilka razy, ale wcześniej nie mogłam się zdecydować, Twoja recenzja prawdopodobnie to zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chcę, chcę, chcę. I coś Ty zrobiła zła kobieto? Jak ja mam czasowo to wszystko ogarnąć?
  Musze przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Do tej książki jestem bardzo sceptycznie nastawiona. Boję się początku - słyszałam, że bardzo łatwo się pogubić i ciężko się "wbić" - jednak na pewno kiedyś przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przeczytałam, byłam tak samo oczarowana jak Ty! :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Dystopie mi się trochę przejadły, ale ta wydaje mi się... inna. Lubię książki z dobrze wykreowanymi bohaterami i zawiłościami. Mam nadzieję, że gdy już uda mi się kupić ową książkę, po przeczytaniu jej będę również oczarowana.
  Pozdrawiam,
  Johamna z booksinshadow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Zachęcająca recenzja, wysoka ocena..
  Chyba się skuszę :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś i chętnie bym sięgnęła po tę książkę. Szkoda tylko, że to seria, bo ostatnio już tyle ich zaczęłam, że nie wiem, czy zdołam wziąć się za kolejną. ;/

  OdpowiedzUsuń
 13. Nawet nie wiesz, jak bardzo się cieszę, że ta książka tak bardzo przypadła ci do gustu! Czas Żniw to absolutnie jedna z moich najbardziej ulubionych powieści, od początku oczarował mnie swoim niezwykłym światem, finezją i przemyśleniem całej fabuły, a druga część jest chyba jeszcze lepsza od pierwszej! Polecam ją wszystkim, więc cieszę się, że dołączyłeś do grona fanów Czasu Żniw, ta książka zasłużyła na rozgłos :)

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam już dawno zarówno pierwszą jak i drugą część i byłam równie zachwycona książką :)
  onlybooks-jdb.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Też uważam, że książka jest wspaniała, a świat w niej przedstawiony... tego nie da się podrobić ;)

  OdpowiedzUsuń

Witam Cię na moim blogu! Chcesz podyskutować, coś skrytykować, pochwalić? Zapraszam do komentowania. :)
Nominacje do czegokolwiek tylko w wiadomości email. Spam będzie usuwany.